záznamy online přednášek

Newsletter AV ČR

vedaprozivot.cznakladatelství ACADEMIA

 

www.otevrenaveda.cz

 

Hledej v programu

Generální partner

Skupina ČEZ

 

Mediální partner

 

Česká televize

 

Partneři

 

Neuron

Partneři

Univerzita Karlova

Partneři

GE Aviation

Partneři

Bayer

Partneři

IBM

Partneři

EON

 

logofacebook-small.jpg

Týden vědy a techniky 2014  › O festivalu  › Jarní exkurze do světa vědy  › jarni-dny-otevrenych-dveri

Jarní exkurze Astronomického ústavu

 

 
Astronomický ústav AV ČR, v. v. i.
 
 
Adresa místa konání:  
 
Datum a čas: 

16. května až 18. května 2014

9 až 17 hodin

 
 astro040.jpg
Informace:
Pavel Suchan
tel.: 226 258 411, 737 322 815
 
Domluvení a objednání hromadných školních exkurzí:

Eva Hajduová
tel.: 725 948 910

email: exkurze@asu.cas.cz

 

Nabídka exkurzí:

Po celé tři dny pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu AV ČR a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin. Navíc doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky nebo také pro rodiny s dětmi. Kromě vědy vás čeká procházka parkem historické hvězdárny, dětský program, občerstvení. Vstup zdarma.

 

Program

• Prohlídka muzea a historických kopulí, v případě jasného počasí pozorování Slunce v historické Západní kopuli.
• Prohlídka Perkova dvoumetrového dalekohledu - největšího dalekohledu v České republice s průměrem objektivu 2 metry a hmotností 83 tun.
• Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, sluneční radioteleskop o průměru 10 m a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2.
• Prohlídka přístroje PZT Oddělení galaxií a planetárních systémů (fotografická zenitová tuba - přístroj určuje z astrometrických pozorování hvězd okamžitou astronomickou zeměpisnou šířku a rozdíl mezi rotačním a atomovým časem).
• Prohlídka dalekohledu o průměru 65 cm Oddělení meziplanetární hmoty.
• Prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
• Komentované prohlídky expozice o historii výzkumu v oblasti fyziky meteorů (bolidy a pády meteoritů) na observatoři v Ondřejově. Uvidíte zde historicky cenné přístroje, meteority, záběry bolidů - to vše s komentářem. Odchod s průvodcem od Muzea V. Šafaříka každou sudou hodinu, v pátek dopoledne po dohodě se školní skupinou.
• Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení a diskuze).


Doprovodný program

 

V pátek 16. 5. 2014 od 17:30 ve Sluneční budově bude představena knižní tetralogie Sphaera octava. Mýty a věda o hvězdách, vydaná nakl. Artefactum a Academia. Veřejnost s ní seznámí autoři PhDr. Alena Hadravová, CSc., a doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc. Tento soubor čtyř původních, tematicky spjatých celobarevných publikací je na českém trhu ojedinělý. První svazek přináší český překlad Pseudo-Hyginových Bájí, který čtenáři poskytne bohatý faktografický materiál k řecké mytologii. Druhý svazek obsahuje spis Gaia Iulia Hygina O astronomii, který je souhrnem antických představ o vzniku souhvězdí, jejich polohách a hlavních hvězdách. První český překlad je doplněn též o první překlad Pseudo-Eratosthenových Zhvězdnění a Arátových Jevů na nebi. Třetí část se zabývá středověkými pojednáními o souhvězdích a je doplněná o rozsáhlou ilustrovanou studii o ikonografii souhvězdí a planet od antiky po raný novověk. Poslední část přináší edici a překlad as-Súfího katalogu stálic a všestranný rozbor tzv. přemyslovského nebeského glóbu, který je světově unikátním přesným středověkým modelem hvězdné oblohy. Manželé Hadravovi se zabývají právě touto dávnou historií astronomie.

 

V sobotu 17. 5. 2014 od 15:00 v seminární místnosti za kopulí Perkova dvoumetrového dalekohledu proběhne představení pro starší děti, ale nejen pro ně o tom, jak se hledá Čeljabinský meteorit. Netradiční formou vás s výpravou za meteority seznámí Dr. Günter Kletetschka a jeho student Ladislav Nábělek ze sdružení Přírodovědci.cz Karlovy univerzity v Praze. Téma navazuje na světově uznávaný výzkum meziplanetární hmoty na Astronomickém ústavu AV ČR, kde se dráha Čeljabinského tělesa počítala.

V pátek a v sobotu (pouze za jasného počasí) ve 21:00, 22:00 a 23:00 před historickou Centrální kopulí "Seznámení s oblohou nad námi aneb planetárium naživo". Malý kurz orientace na obloze - pod skutečnou hvězdnou oblohou. Ukážeme si souhvězdí nad námi a povíme si, jaká souhvězdí jsou vidět po celý rok a která naopak se zimní oblohou právě zapadají, zatímco nad východem vycházejí ta, která budou vidět po celou noc. Ukážeme si polohu právě pozorovatelných planet, květnové večerní obloze nyní dominují Jupiter a Mars.

 

V neděli 18. 5. 2014 od 17:30 za hezkého počasí v prostoru před historickou Centrální kopulí proběhne recitál písničkáře Matěje Raka. Za nepříznivého počasí se koncert uskuteční v blízké knihovně ústavu.

 

Po všechny tři dny od 9 do 17 hodin budou v seminární místnosti za kopulí Perkova dvoumetrového dalekohledu přístupné výstavy "Pohledy do nebe z Evropské jižní observatoře", "Proč naši předkové na obloze viděli více hvězd aneb o světelném znečištění" a "Mars na fotografiích NASA". V této místnosti bude zároveň promítání pohádek s astronomickou tématikou pro děti a děti se tu setkají s Krtkem Astronautem.

 

• V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v Západní kopuli na historické hvězdárně.
• Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit s Pavlem Suchanem na 737 322 815, suchan@astro.cz.

 

Vstup i doprovodný program zdarma. Informační materiály k dispozici.

 

• V sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin přímo v areálu hvězdárny zajišťuje pro návštěvníky občerstvení Cukrárna u Jahůdky - bagety, párky, teplé a studené nápoje.
• V muzeu si budete moci zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.

 

Pro objednání hromadných exkurzí (např. školních) použijte prosím tento kontakt: 725 948 910, e-mail: exkurze@asu.cas.cz.

 

Pro dotazy k průběhu a organizaci Dnů otevřených dveří použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 226 258 411, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.
 

 

 
www stránky: www.asu.cas.cz
 

      Astronomicky_ustav.jpg