záznamy online přednášek

Newsletter AV ČR

vedaprozivot.cznakladatelství ACADEMIA

 

www.otevrenaveda.cz

 

Hledej v programu

Generální partner

Skupina ČEZ

 

Mediální partner

 

Česká televize

 

Partneři

 

Neuron

Partneři

Univerzita Karlova

Partneři

GE Aviation

Partneři

Bayer

Partneři

IBM

Partneři

EON

 

logofacebook-small.jpg

Knihovna AV ČR, v. v. i.

1.11.2014

Historický interiér knihovny

Místo konání: Národní 3, Praha 1
Datum a doba otevření:

PÁTEK 31. 10., 16:00–24:00

SOBOTA 1.11, 9:00–20:00

3.–7. 11. a 10.–14. 11., 9:00–19:00
Kontakt: Marina Krahulcová, tel.: 221 403 252, e-mail: krahulcova@knav.cz

 

Témata exkurzí

 • Komentovaná prohlídkaKomentovaná prohlídka studovny a haly služeb v budově AV ČR na Národní 3,
  která je první monumentální neorenesanční stavbou v ČR (1861–1896), sestává z:
  • výkladu o historii budovy bývalé České spořitelny a jejím přerodu na sídlo jedné
  z největších českých vědeckých knihoven, v jejímž fondu je více než 1 200 000 titulů,
  • představením a ukázkou nabídky služeb knihovny od samoobslužného skeneru zdarma
  až ke kolekci více než 200 000 elektronických knih, které v současné době nabízí knihovna svým uživatelům.

Pozn.: Návštěvu je nutné předem dojednat prostřednictvím formuláře na www.knav.cz/tyden-vedy , příp. telefonicky (221 403 254) nebo e-mailem ( exkurze@knav.cz ).

 

Speciální nabídka
(platná pouze 1.–15. 11.)

 • Zdarma jednodenní vstup do studovny s možností využití prezenčního fondu
 • Zdarma jednodenní vstup (120 min.) do počítačové studovny
 • Soutěž o získání ročního čtenářského průkazu včetně vzdáleného přístupu  


Výstava

 • Expozice„Umění putovat vzduchem aneb Balony“
  4. 11. – 31. 12. 2014 (PO–PÁ), 9:00–19:00

  Výstava Umění putovat vzduchem aneb Balony představuje literaturu s tematikou vzduchoplavby, která začala vycházet poté, co se v polovině roku 1783 uskutečnily ve Francii první pokusy s balony. V historickém fondu Knihovny Akademie věd ČR je uložen významný soubor knih, které shromáždil před více než sto lety sběratel Eduard Langer. Sbírka sestává z téměř 70 tisků z 18. a 19. století vytištěných převážně ve francouzštině, italštině, angličtině a němčině. Najdeme v ní dobové zprávy o úspěšných i neúspěšných vzletech, disertace, odborná pojednání o vzduchoplavbě i básně oslavující montgolfiéry. Tisky velmi často doprovázejí ilustrace, které jsou jedinečným dokladem historických událostí spojených s počátky vzduchoplavby i technické úrovně nejstarších balonů.

 

Témata doprovodných přednášek k výstavě

 • STŘEDA 5. 11., 15:00
  První kroky do nebeských výšin
  Pavel Sviták, člen Letecké historické společnosti
  Přednáška se zabývá okolnostmi, které předcházely vynálezu balonu v roce 1783. Popíše první balonové experimenty ve Francii 1783 a některé dobové ohlasy této události. Představí také první balonové vzlety v českých zemích."

 

 • PONDĚLÍ 10. 11., 15:00
  Vzlety Henry Tracey Coxwella v zemích Koruny české – Brno 1850 a Praha 1851 
  Michal Plavec, Národní technické muzeum
  Henry Tracey Coxwell (1819–1900) patřil k nejúspěšnějším evropským balonářům své doby. Jako první překonal spolu s fyzikem dr. Jamesem Glaisherem v roce 1862 výšku deseti kilometrů. V zemích Koruny české létal dvakrát, v Brně v roce 1850 a v Praze o rok později. Když v září 1850 přistával
  po jednom z těchto letů v Babicích, vyděsil místní babičky natolik, že si myslely, že pro ně přiletěl čert.

 

 • STŘEDA 12. 11., 15:00
  Vzhůru do oblak! Od Jubilejní výstavy 1891 do začátku války 1914

  PhDr. Jan Hozák, Národní technické muzeum
  V Praze přinesla oživení vzduchoplavby Zemská jubilejní výstava 1891, která inspirovala domácí příznivce k založení České společnosti aeronautické (1892) a po zakoupení plynového balónu
  k samostatnému létání. Z tohoto prostředí vzešla i osobnost Františka Hůlky, který spolu
  s Ferdinandem Wandasem představoval první Čechy s oficiálním stvrzením, že ovládají balon
  a mohou s ním létat. Toto potvrzení, jakýsi „pilotní průkaz“, jim vystavil po vyškolení v Praze francouzský vzduchoplavec Edouard Surcouf. Přednáška dále pojedná o balonových vzletech
  u příležitosti výstav, které se v Praze konaly na přelomu 19. a 20. století.

 

Pozn.: Na jednotlivé přednášky je nutné se předem registrovat prostřednictvím formuláře
na www.knav.cz/tyden-vedy

 

 

 

Další program
Program vhodný pro děti
Koncert Promítání filmu Expozice
Knihovna snů aneb S hlavou v oblacích
PÁTEK 31. 10., 16:00–24:00 a SOBOTA 1. 11., 9:00–20:00 nabídne Knihovna AV ČR všem zájemcům prodlouženou otevírací dobu s doprovodným programem a mimořádně otevře svou studovnu i mimo pracovní dny.

 

Fotografické výstavy

 • „S hlavou v oblacích“
  Výstava, instalovaná na panelech v centrální části studovny, je inspirována hlavním mottem letošního ročníku. Obrazy a obrazové koláže na téma „S hlavou v oblacích“ jsou individuálními autorskými příspěvky jednotlivých fotografů volného sdružení X-pozice. Od Ikarových apokalyptických vizí, přes hlavu vznášející se městem i českou krajinou, nás vedou až k humornému pomrkávání ocelových ptáků nad bezhlavými milenci.
 • „Idiot v knihovně“
  K realizaci opravdu odlehčující výstavy přizvali autoři volného sdružení X-pozice i čtenářskou obec serveru paladix.cz. Nazvali ji „Idiot v knihovně“. Dílem Dostojevského je téma inspirováno pouze zprostředkovaně, totiž památnou větou: „Věčného manžela bych chtěla, Idiota mám doma“.
  Nejen individuálně, ale zejména společnými silami, se zde autoři pokusili vyjádřit opak. Jak to vypadá, když Idiot zůstane v knihovně. Idioti Vás zkusí pobavit v odpočinkové místnosti.
 • „Umění putovat vzduchem aneb Balóny“
  Knihovědná výstava

 

Témata přednášek
zaměřených na létání fyzické i duševní

 

PÁTEK 31. 10.

 • 17:30 Astronomové v oblacích
  RNDr. Jiří Grygar, CSc.
  Z řady důvodů se už od konce XIX. stol. snažili astronomové zkoumat vesmír z vysokých hor i z volné atmosféry. Mezi průkopníky těchto snah patřili mj. astronom Milan Rastislav Štefánik na Mt. Blanku a rakouský fyzik Viktor Hess v balónu Böhmen. V současné době pozorují astronomové dokonce nad oblaky, zejména na vrcholech havajských sopek a na vysokohorské chilské poušti Atacama. Autor přednášky zopakoval Hessův let v balónu Bohemia a vyzkoušel si beztížný stav v práškovacím letadle.
 • 19:00 Lidé svištící (nejen) skrze oblaky
  Petr Beránek
  Při pohledu na ptáky poletující nad hlavou člověk již od pradávna touží okusit ten pocit který nám není předurčen – létání, pohyb skrze vzduchovou masu. Již v roce 1797, více než sto let předtím než bratři Wrightovi uskutečnili první pilotovaný let s objektem těžším než vzduch, se k zemi poprvé snesl člověk na hedvábném padáku. Následně se v roce 1914 uskutečnil první seskok padákem s otevřením ve volném pádu. Parašutismus byl zpočátku doménou zejména vojenských experimentů, ale tato činnost se postupně rozvinula do mnoha sportovních disciplín a vznikly i příbuzné obory, například létání ve větrném tunelu. Autor přednášky vás provede po praktických otázkách spojených s parašutismem, B.A.S.E. seskoky a tunelovým létáním, apřipojí i špetku teorie a návaznosti na fyzikální zákony.

 

SOBOTA 1. 11.

 • 13:00 Česká vzduchoplavba aneb pojďme se vznášet
  Ing. Vladimír Lacina
  Balonové létání má bohatou historii a existuje řada typů balonů i vzducholodí, které lze spatřit na českém nebi. Autor přednášky představí princip výroby balonů v dnešní době, mluvit bude také o současných nehodách, bezpečnosti létání a také o soutěžích. Přednášku ukončí povídání o jedné hezké akci a to o společném přeletu balonů přes Sněžku.
 • 14:00 Highline, pocit svobody & highline exhibition
  Flowtci
  Tým slacklinerů Flowtci objasní nejprve činem a pak i slovem svoji vášeň pro výšky a jejich překonávání. Flowtci předvedou chůzi a triky na popruhu o šířce 2,5 cm, napnutém v prostoru nad studovnou Knihovny AV ČR, přímo nad hlavami diváků. V následující krátké přednášce bude představen tento relativně nový sport a různé související aspekty, např. překonávání strachu. Dále budou s komentářem promítnuty fotografie a videozáznamy z českých i zahraničních lokalit (převážně skalní a horské oblasti), kde tento tým působil.
 • 15:00 Balony svobody. Využití balonů k překonávání státních hranic před rokem 1989
  PhDr. Prokop Tomek, PhD.
  Balon vykazoval i ve dvacátém století řadu výhod. Byl to relativně levný, snadno vyrobitelný a nenápadný dopravní prostředek. V letech 1953–1954 využívaly západní zpravodajské služby vodíkem plněných balonů k tajné přepravě svých agentů přes ostře střežené hranice. V letech 1951–1956 pak s přestávkami Svobodná Evropa posílala stamiliony letáků pomocí statisíců malých balonů bez posádky s cílem dosáhnout tak většího propagandistického působení. V pozdějších desetiletích docházelo k úspěšným i tragickým pokusům  využít tajně a amatérsky vyrobených balonů k opuštění komunistického Československa. Přednáška bude doplněna řadou fotografií.
 • 16:30 „Ďáblovy výtvory“ v krajině a v laboratoři
  Mgr. Prokop Závada Ph.D.
  Výrazné kopce v krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a jejich postavami, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž“. V přednášce bude vysvětlen geologický vznik některých těchto krajinných dominant z poznatků geologického výzkumu a laboratorních pokusů.
 • 18:00 S hlavou v oblacích a nohama ve vodě
  Jiří Dovrtěl
  Pražské vodárenské věže již několik set let tvoří v spojnici mezi výškami téměř nadoblačnými a všedním životem města se všemi jeho radostmi a strastmi. Čeká vás uvolněné promítání obrázků s doprovodným slovem, při kterém uvidíte řadu převážně starých fotografií těchto zvláštních staveb. Budete se moci nechat unášet na mírně nostalgické vlně historie, architektury, techniky i zajímavých příběhů.

 

Koncerty

PÁTEK 31. 10.

 • 20:30 El Gaučo
  Koncert ska kapely
 • 21:30 Vobezdud
  Koncert písničkově-alternativní kapely

 

Program pro děti

SOBOTA 1. 11.

 • 10:00 S hlavou (nejen) v oblacích
  Loutky bez hranic
  Divadelní představení a loutková dílna určené pro nejmladší diváky Knihovny snů. V dějinách lidstva je odnepaměti zakořeněná hluboká touha být výš a výš a ještě výš… navzdory nohám pevně na zemi. Jaký byl Ikaros? O čem snili bratři Montgolfiérové? Kolik měřila největší vzducholoď světoznámé firmy Zeppelin? Jakou rychlostí letělo letadlo, které jako první oblétlo svět? Co měl Gagarin při své vesmírné cestě ke svačině? Mnoho zvědavých otázek a mnoho překvapivých odpovědí. Divadelní akční loutková meotarová přednáška o významných lidech s hlavou nejen v oblacích. 
  Pozn.:
  Po představení výtvarná loutková dílna – výroba jednoduchých meotarových loutek a jejich animace.

 

Ostatní

SOBOTA 1. 11.

 • 11:30 a 14:00 Highline exhibition
  Flowtci
 • Promítání filmů, hry a soutěže pro děti, balonová expozice a další.

 

Pozn.: Úplný seznam přednášek a celý program pro oba dny najdete na http://www.knihovna-snu.cz

            Registrace na přednášky není potřeba

            Vstup zdarma

            Hlídací koutek pro děti

 

Pozn.: V přestávkách programu komentované prohlídky knihovny – vyprávění o tom, pro koho byla
           postavena a kým byla vyzdobena neorenesanční budova,
ve které se v současné době nachází
           sídlo Akademie věd ČR a studovna KNAV.

 

 

Digitalizační centrum v Jenštejně u Prahy

Místo konání: Jenštejn 26 (spojení: autobusem č. 367 ze stanice metra B Černý Most, výstupní zastávka Jenštejn, nebo autobusem 378 ze stanice metra C Letňany)

Datum a doba otevření: 3.–7. 11. a 10.–14. 11., 9:00–15:00

Kontakt: Marina Krahulcová, tel.: 221 403 252, e-mail: krahulcova@knav.cz


Téma exkurze

Prohlídka s výkladem probíhá ve specializovaném pracovišti Knihovny AV ČR v Jenštejně u Prahy (Jenštejn 26, Praha-východ, cca 15 min. autobusem z Černého Mostu), jehož hlavním výstupem

je digitalizace prací vydaných v Akademii věd a jejích předchůdkyň a vytváření Digitální knihovny

AV ČR. Návštěvníci budou seznámeni s vybavením Centra, jež nabízí široké veřejnosti možnost skenování barevně až do formátu A0 a disponuje mimo jiné i robotickým skenerem o výkonu

až 2500 stran za hodinu.

 

Pozn.: Návštěvu je nutné předem dojednat prostřednictvím formuláře na www.knav.cz/tyden-vedy , příp. telefonicky (286 851 955) či e-mailem ( digitalizace@knav.cz ).

 

Více informací o knihovně naleznete na www.knav.cz a www.knav.cz/tyden-vedy

 

 

30.9.2014